Bayan Girişimciler İçin Sektör Önerileri

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:00

“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” sözü rastlantı sonucu söylenmemiştir. Kadınlar iş hayatına dahil olduklarında, kadın kimliklerini kaybetmezler.

Bayan Girişimciler İçin Sektör Önerileri
Enes Öksüz admin

https://bayiliklistesi.com/Her ne kadar henüz beklenen ölçüde olmasa da kadınlar her geçen gün iş hayatına daha çok dahil oluyorlar. İşletmelerde çalışan kadınların artması bir yana, kendi işini kuran kadınların sayısında da yavaş yavaş beklenen ivme yakalanıyor. 

Kadın girişimcilere yönelik devlet destekleri, vergi indirimleri ve teşvikler kadınların kendi işlerini kurmaları için itici kuvvet oluyor. İş hayatında kadın olmak zordur, bu inkar edilemez. Öncelikle erkeklerin egemen olduğu bir toplumda var olma savaşı vermeleri gerekir. Peki bunu yapabilir mi kadınlar?

Tabii ki yapabilirler.

Öncelikle üzerinize alınmayın beyler ama kadınlar tuttuklarını koparırlar. Pratik zekaları ile karşılaştıkları engelleri aşmak için pratik çözümler üretirler. Zor durumda kaldıklarında isyan bayraklarını çekmek yerine nasıl durumu değiştirebiliriz diye düşünürler.

“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” sözü rastlantı sonucu söylenmemiştir. Kadınlar iş hayatına dahil olduklarında, kadın kimliklerini kaybetmezler. Naif ruhları, zarif edalarıyla ellerini attıkları her şeyi güzelleştirirler. Çünkü doğaları bunu gerektirir, kadınlar aza tamah eder ancak daha çoğuna sahip olmak için kanlarının son damlasına kadar savaşırlar. 

Kadınların iş hayatına katılımlarının teşvik edilmesinin altındaki temel sebeplerden biri de budur; kadın nüfusu ekonomik ve sosyal açıdan ciddi bir potansiyel barındırır. KOSGEB kurumunun hibe destekleri gibi imkanlar sağlamasıyla iş kurmaları da kolaylaşan ve maddi destek alan kadınların tek yapması gereken, kendi işlerinin patronu olacaklarsa sektör seçimini dikkatli bir şekilde belirlemektir. 

Hangi Sektörler Kadınlar İçin Uygundur?

Hazır Giyim Sektörü

Hazır giyim sektöründe ilerlemek isteyen kadınlar, iş dünyasına güçlü bir giriş yapabilirler. Bayanlara özel ürünlerin yanı sıra çocuk giyiminde de faaliyet gösterebilirler. Çok klasik değil mi? Evet klasik, kabul ediyoruz ancak amaç para kazanmaksa, bazı durumlarda basit düşünmek gerekir. Kadınlara ve çocuklara yönelik kıyafetlerin satıldığı bir işletmeniz olursa hedef kitlenizin %99’u kadınlardır. Her daim bakımlı olmak isteyen, alışveriş yapmayı yaşam şekli olarak gören kadınların ilgisini çekmek, üstelik çocukları için de ürünler sunmak oldukça kârlı olabilir. 

Kozmetik Sektörü

Kadınlık ve güzellik, tarih boyunca birbirinden ayrı düşünülemeyen iki kavramdır. Kadınların güzel ve bakımlı görünme çabaları üzerinden para kazanmak ise klasik ama etkili iş fikirleri arasında yer alır. Kadınlar kendi işlerinin patronu olmak için kozmetik sektörünü tercih ederlerse, pişman olmayacaklardır. Kaliteden ödün vermeden çalıştıkları takdirde, hemcinslerinin ihtiyaçlarını hissederek başarı kazanabilirler. Üstelik satış ve pazarlama konusunda da sıkıntı yaşamazlar; çünkü kadınların isteklerini bizzat kendileri için de hissederler. Yaşlanma karşıtı ürün satarken erkekleri ve kadınları düşünün. Erkekler genellikle ürün üzerinden konuşma yaparken, kadınlar ürünü kullananların psikolojisini bilirler. Muhtemelen kendileri de kullanıyorlardır ve bu sebeple kadınlara hitap eden ürünleri veya kadınların neye ihtiyaç duyabileceklerini öngörürler. İçgüdülerinize ve kadınlığınıza güvenin sevgili kadınlar!

Okul Öncesi Eğitim Sektörü

Anaokulları ve etüt merkezleri ile kadınlar girişimcilik maceralarını başarı hikayelerine dönüştürebilirler. Kadınlar çocuklarını sadece güvendikleri kuruma yollarlar. Başarılı olmak için oldukça doğru bir seçim olan bu sektörde hem para hem de gelecek vardır. Anaokulları sadece çalışan kadınların çocuklarının gönderildiği sıcak yuvalar değildir; çocukların sosyalleşmesi, zihinsel aktivitelerinin güçlenmesi sürecinde de önemli role sahiptir. Güvenli, detaylı planlanmış bir iş planıyla açılan anaokulları, doğru lokasyonda faaliyete geçtiğinde kadınların gücüne güç katacaktır. 

Kadınların başarılı olabilecekleri sektörler saydıklarımızla sınırlı değildir, aslında kadınlar tartışmasız her sektörde başarı kazanabilirler, bundan şüphemiz yok.  Biz bu yazımızda üç sektörden bahsettik ve şimdi bir tık ileri giderek bu sektörlerde bayilik almanın kadınlara olan avantajlarından bahsedeceğiz.

Kadınlar Neden Bayilik Almalı?

Sadece kadınlara özgü bir durum olmasa da bayilik alarak iş hayatına atılmak kadınlar için oldukça avantajlıdır, ki bunu kadınlar zaten bilir. 

Saydığımız sektörler üzerinde konuşacak olursa, kadınlar için güven ve bilinirlik çok önemlidir; bunu bilmek iş kurma sürecini A’dan Z’ye şekillendirecektir. 

Örneğin kozmetik sektöründe iş kuracaksınız, bunun için öncelikle güvenilir bir markanın desteğini arkanıza almanız gerekir. Satılan ürünlerin içerikleri ve güvenilirlikleri başarınız için en önemli unsur haline gelecektir. 

Giyim sektörü için de durum çok farklı değildir. Bilindik markaların bayiliklerini almak, o markaların hali hazırdaki müşterilerini kapacağınız anlamına gelir ki bu da kazanç demektir. 

Anaokulu açmak isteyenler için de durum değişmez. Kadınlar anaokullarının hem prestij, hem güven hem de eğitim açısından değerlendirildiğini bilirler. İşe sıfırdan başlamaksa bilindik markaların temsilciliğini almak, çocukları için en iyisini isteyen annelerin soru işaretlerini azaltacaktır. 
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler