Arsamiea Çiğköfte Bayilik

Arsamiea Çiğköfte Bayilik Hakkında Açıklama: Geliştirdiğimiz fikirler ve gerçekleştirdiğimiz tatlar ile sektörde yol gösterici bir konumdayız. En lezzetli çiğ köfteleri hazırlamak için büyük bir tutkuyla çalışıyoruz ve yaptığımız kampanyalarla müşterilerimize çok avantajlı fırsatlar sunuyoruz. Sunduğumuz tüm bu ayrıcalıklar sayesinde çiğ köfte sektörüne liderlik ediyoruz. Bugüne kadar tüm hedeflerimize başarı ile ulaştık. İlerleyen yıllarda da farklı başarılarla büyüyeceğimizden Arsamiea olarak eminiz. 

Arsamiea Çiğköfte Bayilik ve İletişim

Arsamiea Çiğköfte Bayilik ve İletişimTürkiye’de etsiz çiğ köfte sektöründe, 2017 yılı sonuna kadar 1000 şube ve 250 çalışan ile dev bir çiğ köfte şirketi olmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda yarattığımız lezzet ile de Türkiye’nin en lezzetli ve tercih edilen çiğ köfte şirketi” olmayı amaçlıyoruz. Arsamiea, 1990 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Arsamiea, bugün yaklaşık 400 e yakın bayisi 70 çalışanı ile etsiz çiğ köfte üretimi alanında müşterilerine hizmet vermektedir. Arsamiea, sunduğu ürünlerinin %98’ini Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden temin etmektedir. Arsamiea, etsiz çiğ köfte’den acı sosu’na , lavaşından nar ekşisine kadar, birçok tadın yanında damak zevkine hitap etmektedir. Arsamiea etsiz çiğ köfteleri, Etten daha pahalı ve sahip olduğu besin besin değeriyle de oldukça zengin cevizden üretilmektedir. Çiğ etle yapılan etli çiğ köfteler, doğru şartlar yerine getirilmediğinde zararlı bakteriler üretmekte ve insan sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. Nakliyesi, Servisi, Saklama Koşulları oldukça zordur. “Bu lezzet nasıl oluşturuldu” ARSAMİEA etsiz çiğköfte‘ler, etli çiğköfte’den ayırt edilmiyecek kadar nefis ve lezetlidir. Formülü ve lezzet sırrı ARSAMİEA’ya ait köfteler, Adıyaman, Elazığ ve Şanlıurfa civarında üretilen çiğ köfteler özel karışım baharatlarla sentez yapılarak zenginleştirilip etsiz ve el deymeden sağlıklı olarak üretilmektedir. 

Arsamiea Çiğköfte Bayilik Arsamiea Lavaş

Arsamiea Çiğköfte BayilikÇiğ Köfte sektöründe lavaş olmazsa olmazlardan biridir, Lavaş ekmeği çiğköfteyi tamamlayan etkenlerden biri olmasıyla lavaş sektrönünde Arsamiea Lavaş hijyenik ortamlarda ve tüm kalite belgelerine sahiptir.

Arsamiea Lavaş Üretimi Mayalı hamurdan yapılan yufkaların kızgın tandır duvarlarına yapıştırılmasıyla pişirilen ekmek türüdür. Sivas civarında fırınlarda pişirilmektedir. Lavaş ekmek genellikle Erzurum, Kars, Muş, Konya (Yunak), Erzincan gibi yörelerde yapılır.

Arsamiea Lavaş Özellikleri Arsamiea Lavaşı müşterilerimizin taleplerine göre istenilen kalınlık, ağırlık, ölçü ve biçimlerde pişirilebilmektedir.

Genel yüzey ölçüsü: 38cm x 25cm Kalınlık: 0,5mm Ağırlık: 45gr Tandır lavaşlarımız müşterilerimizin taleplerine göre istenilen standartlarda paketlenebilmektedir. Genel olarak bir paket içine 50 adet konularak paketlenmektedir. Paketleme vakumlu veya vakumsuz olarak yapılabilmektedir.

Dayanma ömrü: Vakımsuz naylon torba içindeki tandır lavaşlarımızın ömrü bir haftadır. Vakumlu paketlenmiş tandır lavaşlarımızın ömrü ise 30 gündür.

Teslimat: İstanbul içi teslimatlarını kendi araç filosu ile aynı gün içinde müşterilerine teslim etmektedir. İstanbul dışı teslimatlar ise, bir iş günü sonra kargo ile yine müşterilerinin adreslerine ulaştırılmaktadır.

Firma ismi: Arsamiea Çiğköfte
Bayi - Franchise Şube Sayısı: 373
Franchising / Bayilik Destekleri: Reklam, Pazarlama, Finans, Bölge Koruması, Personel
Bayilik Şartları ve Yatırım Maliyetleri: Biz arsamiea olarak sizden bir isim hakkı adı altında para istemiyoruz. Diğer firmalara nazaran çok ağır şartlarımız yoktur, kurulum size ait hizmet bize ait en azami 7000 tl ye bir dükkan kurabiliyorsunuz.