Panda Dordurma

Panda Dordurma : 1984 yılında dondurma sektörüne giriş yapan PANDA, kuruluşundan bu yana birçok ilklere imza attı. PANDA, Türkiye’de dondurma sektörünün potansiyeline olan inancı ile daha üretimin ilk yılında o dönem için inanılması güç olan saatte 1 tonluk üretim kapasitesi ile yola çıktı. Bu tesis, Türkiye’deki endüstriyel dondurma sektörünün miladı olarak kabul edilebilir. Kurulduğu zaman ismini doğadaki en sevimli hayvanlardan birisinden alan PANDA’nın bu ismi seçmesinin en önemli nedenleri, kelimenin iki heceli, kolay hatırlanır, sempatik ve birçok lisanda aynı şekilde telaffuz edilir olmasıdır. PANDA, bu geniş vizyonunun yansımalarını kurulmasından çok kısa zaman sonra yaptığı ihracat ataklarıyla da gösterdi. 1980’li yılların sonunda Türki Cumhuriyetler’le başlayan ihracatını bugün Kosova, Arnavutluk, Bosna ve Makedonya gibi Balkan ülkelerine taşıyan PANDA, Türkiye’deki başarısını bu pazarlarda da devam ettiriyor. Kosova’da uluslararası alanda isim yapmış pek çok marka ile yarışan PANDA, pazarın en büyük ikinci oyuncusu durumunda olup, STIX’i bölgenin en önemli dondurma markalarından biri haline getirmiştir. Modern ve yenilikçi misyonuyla, PANDA çeyrek yüzyıllık öyküsünde Türk dondurmaseverleri 200’e yakın yeni ürün ve lezzetle tanıştırdı.

Has Gıda, 1984 yılında yerli sermaye ve ALFA LAVAL teknolojisi ile kurulmuş Türkiye’nin ilk endüstriyel ambalajlı dondurma üreticisidir. Tüm üretimini el değmeden, hijyenik koşullarda, dünya standartlarında gerçekleştirmektedir.

Toplam kalite felsefesi ile değişmez ilkeleri; yüksek kalite, müşteriye sürekli destek, tüketici memnuniyeti ile sosyal ve çevresel sorumluluğun bilincinde olmaktır.

Hedefi, yenilikçi, standartlara uygun, kaliteli, güvenilir ürün ve hizmet anlayışı ile her yaş ve gelir seviyesindeki tüketici beklentilerini karşılayarak sektörde ilk tercih edilen marka olmaktır.

Panda, İstanbul’daki modern tesislerinde, uluslararası sağlık standartlarına uygun olarak tamamen kapalı sistemle üretim yapmaktadır. Ürünler pastörize ve homojenize edilerek hazırlanmakta, -45°C’de şoklanmakta, -25°C’de fabrikadan satış noktalarına sevkedilmekte ve -18°C’de tüketiciye sunulmaktadır.