Oyegg Organik Yumurta Ve Organik Tavuk Eti

Şirketimiz Organik Olarak Yem Hammaddeleri-Yumurta-Tavuk Eti Üretmektedir. Ürünlerimiz, Tarım Ve Orman Bakanlığının Yanısıra Yetkilendirilmiş Avrupa Birliği Ve Türkiye Kontrol- Gözetim Firmaları..

TÜRKİYE'DE ORGANİK YUMURTA TÜKETİMİ

22 Mart 2021 12:47 · 11
TÜRKİYE'DE ORGANİK YUMURTA TÜKETİMİ

Ülkemizde organik üretim 1984-1985 yıllarında başlamış olup organik tarım faaliyetleri 5262 sayılı Organik Tarım Kanunu ve bu Kanun’a dayalı olarak 10 Haziran 2005 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik çerçevesinde Tarım ve Orman Bakanlığınca yetkilendirilmiş kontrol ve sertifikasyon kuruluşları (KSK) gözetim ve denetiminde yürütülmektedir.

Yetkilendirilmiş bu kuruluşlarla yapılacak sözleşmeyi müteakip üretimin her aşamasının kontrol edilerek nihayetinde organik ürün sertifikası düzenlenmekte ve bu sayede ürünün organik olarak ticarete konu olması sağlanmaktadır. Organik yumurta üretiminde, öncelikli olarak organik işletmelerden getirilen ve tamamen organik yemlerle beslenilen, genetik yapısı değiştirilmemiş, çevreye, iklim koşullarına ve hastalıklara dayanıklı tavuklar kullanılması zorunludur.

Bu kapsamda;
Organik Yarka temin edilmelidir.
Organik Tavukçulukta Kafes Sistemi yasaktır.
Çadır Tipi Kümesler Organik Üretimde yasaktır.
Organik üretimde, açık gezenti alanlarının tamamen kapatılması zorunludur.
Hastalık önleyici olarak kimyasal yollarla elde edilmiş veteriner ilaçları veya antibiyotiklerin kullanımı yasaktır.

Yorumlar
Henüz hiç yorum yapılmamış, düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz?
Yorum yap
BAŞVUR