Oyegg Organik Yumurta Ve Organik Tavuk Eti

Şirketimiz Organik Olarak Yem Hammaddeleri-Yumurta-Tavuk Eti Üretmektedir. Ürünlerimiz, Tarım Ve Orman Bakanlığının Yanısıra Yetkilendirilmiş Avrupa Birliği Ve Türkiye Kontrol- Gözetim Firmaları..

ORGANİK YETİŞTİRİCİLİKTE KİMYASAL İLAÇ KULLANILABİLİYOR MU?

Organik Tavuğun Hastalanması Durumunda Ne Yapılıyor ?

22 Mart 2021 12:50 · 28
ORGANİK YETİŞTİRİCİLİKTE KİMYASAL İLAÇ KULLANILABİLİYOR MU?

Organik hayvan yetiştiriciliğinin tamamında olduğu gibi kanatlı yetiştiriciliğinde de hayvan sağlığı açısından koruyucu hekimlik esas olup,  hastalık önleyici olarak kimyasal yollarla elde edilmiş veteriner ilaçları veya antibiyotiklerin kullanımı yasaktır.

 

Organik Tavuğun Hastalanması Durumunda Ne Yapılıyor ?

Yaralanma veya hastalıklarla mücadelede yetersiz kalması durumlarında ve tedavi amacı ile ilaçların kontrollü olarak kullanılmasına izin veriliyor. Ancak, ilaçların kullanılması durumunda yumurtanın organik olarak değerlendirilebilmesi için kullanılan ilacın vücuttan atılma süresi olan yarılanma süresince hayvan ayrı bir bölümde tutularak, yumurtaları organik süreçten çıkartılıyor. Ayrıca; bir yıl içerisinde üçten fazla bu durumun tekrarlanması halinde artık ayrı bir bölüme konulması gibi bir önleyici tedbir uygulanmayıp, bu  hayvanın ve yumurtalarının organik olarak belgelendirilmesi ve satılması engellenerek tamamen organik süreçten çıkarılıyor.


Üretilen yumurtalar Tarım Bakanlığı’nın yetkilendirdiği Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu tarafından sertifikalandırılır.

 Sertifikalandırılan organik ürünlerin etiket bilgilerinde:
* Ürünün kime ait olduğu,
 *Yetkilendirilmiş kuruluşun adı, logosu,
kod numarası
*Müteşebbis veya ürün sertifika numarası
*Yönetmelikçe belirlenmiş organik ürün logosunun bulunması zorunludur.

Yorumlar
Henüz hiç yorum yapılmamış, düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz?
Yorum yap
BAŞVUR