Koton

Kadın, Erkek, Bebek Ve Çocuk Giyiminde En Çok Tercih Edilen Markalar Arasında Yer Alan Koton; Franchise Vererek Büyüyen Firmalar Arasında Yer Alıyor.

Koton Franchise Fırsatı

1999 yılında franchise sistemi ile bayilik vermeye başlayan marka Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da bayilik vermeye devam ediyor.

18 Ocak 2019 06:52 · 11
Koton Franchise Fırsatı

Bebek, çocuk, kadın, erkek ve genç giyim ürünlerini tüketicilerine sunan Koton, Türkiye’nin en büyük mağazaları arasında yer alıyor. 1999 yılında franchise sistemi ile bayilik vermeye başlayan marka Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da bayilik vermeye devam ediyor.

Koton, mevsimlik kreasyonları, trendleri yakından izleyen kaliteli ürünleri ve ekonomik fiyatları ile çok geniş bir kitleye hitap ediyor. Marka bilinirliği yüksek olan Koton izlediği büyüme stratejisi sayesinde genişlemesini sürdürüyor ve bayilik veren firmalar arasında en çok tercih edilenlerin başında geliyor.

Koton Bayilik Şartları Nelerdir?

Koton izlediği büyüme stratejileri kapsamında yeni mağazalarının açılacağı lokasyonları belirliyor, Koton bayilik almak isteyen girişimciler ile franchise ve master franchise anlaşmaları yapıyor. Marka bayilik verdiği girişimcilerin mağazacılık ve perakende tekstil ürünleri satışında tecrübeli olmasını istiyor. Ayrıca girişimcinin, sürekliliği ve hizmet standardını sağlayacak şekilde kurumsal kadroları oluşturabilecek alt yapıya ve gerekli yatırım gücüne sahip olması bekleniyor.

Koton açılacak olan mağazalarının alışveriş merkezlerinde, ana caddeler üzerinde ya da alışveriş trafiğinin yoğun olduğu arterlerde olmasını ve mağaza lokasyonunun merkezin onayını almasını ön koşul olarak sunuyor. Seçilen lokasyonun Koton kurum kimliğine ve mağazacılık operasyonuna uygun olması isteniliyor. Mağazanın brüt 800 m2 alana ve ortalama %10 kadar depolama alanına sahip olması tercih ediliyor. Geniş ürün yelpazesinin en efektif şekilde sergilenebilmesi için Koton mağazalarının büyüklüğü ve nezihliği ön plana çıkarılıyor.

Giyim bayilik fiyatları çerçevesinde değerlendirildiğinde küçük ölçekli markalara kıyasla daha yüksek bir sermaye gerektiren Koton bayilik, sürekli yenilenen ürün yelpazesi ve kaliteyi ekonomik fiyatlarla tüketicilerine sunması nedeni ile girişimcilerine yüksek getiri sağlıyor. Koton bayilik almak için gerekli olan katılım bedeli; mağazanın bulundurduğu stok hacmine, ürün dönüş hızına, yatırımın büyüklüğüne ve seçilen özel koşullara göre belirleniyor. Marka yatırımcılardan Banka Teminat Mektubu vermesini talep ediyor.

Koton mağazaları için yurt içinde gerçekleşen yaklaşık dekorasyon maliyetinin metrekare başına 625 USD olduğu biliniyor. Bu rakam yurt dışı mağazalarında 800 USD civarına ulaşabiliyor. Ayrıca mağazanın metrekaresine göre belirlene askı, manken, bilgi işlem sistemi gibi mağazacılık donanımları bu tutara dahil edilmiyor.

Koton’un Bayilik Alan Girişimcilerine Verdiği Destekler Nelerdir?

Koton yatırım aşamasında bayilik almak isteyen girişimcilerine pek çok alanda destek oluyor. Mağazanın açılış aşamasında bayilere zaman ve maliyet fizibiliteleri yapılarak yol gösteriliyor. Açılan mağazanın sorunsuz bir şekilde işlemesi için gereken eğitimler Koton tarafından veriliyor. Mağazanın mimari tasarımı ile dekorasyonun planlanıp uygulanması ve çalışacak olan personelin seçimini de Koton üstleniyor. Ayrıca marka, bayilik alan girişimcileri ile marka alt yapı ve sistem kurulumu hakkında Know-How paylaşımında bulunuyor. Alınan bu destekler sayesinde Koton bayileri sektöre çok daha bilinçli bir şekilde ve azaltılmış risk ile adım atabiliyor. Koton kar marjı ürünlere göre değişiklik göstermekle birlikte yatırımın başarılı bir işletme yönetimi ile kısa bir sürede geri kazanımına olanak sağlıyor.

Marka yüksek yatırım sermayesine sahip olan girişimciler için büyük bir karlılık fırsatı sunuyor. Koton son dönemde reklam çalışmalarını ünlü isimlerle gerçekleştirip hem kitlesini genişletmeyi hem de bayiliklerine daha yüksek kazanç sağlamayı hedefliyor. Koton hizmet standartlarını sağlayan ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan tüm Koton girişimcileri, marka bilinirliği yüksek ve sadık bir müşteri kitlesine sahip olan bu markanın avantajlarından yararlanıyor.

Yorumlar
Henüz hiç yorum yapılmamış, düşüncelerinizi belirtmek ister misiniz?
Yorum yap
BAŞVUR